Strategjitë e basteve të tenisit: këshilla dhe shembuj

Anonim

Ballbëruesit kanë një sport për të cilin japin shumë ngjarje me rezultate të ndryshme. Ky është tenis. Ndeshjet zhvillohen çdo ditë, 11 muaj në vit dhe pothuajse pa ndërprerje. Kjo për faktin se atletët duhet të ruajnë vlerësimin e tyre. Prandaj, sa i përket numrit të ndeshjeve, tenisi është vetëm një dhuratë për personat me aftësi të kufizuara. Për më tepër, ky është një sport individual dhe është shumë më e lehtë ta analizosh atë sesa një sport ekipor. Por nga ana tjetër, gjithçka nuk është aq e thjeshtë. Për të fituar para në librari, ju duhet një plan i qartë veprimi. Në këtë artikull, ne do të rendisim strategjitë më të njohura të basteve të tenisit. Pra, le të fillojmë.

strategjitë e basteve të tenisit

Kundër të preferuarit

Pavarësisht emrit paradoksal, kjo strategji përdoret mjaft shpesh. Le të shohim një shembull specifik. Rezultati është 3-0, seti i parë, dhe tashmë i huaji arrin të rifitojë një pikë. Rezultati bëhet 3-1 dhe ai shërben më pas. Këtu mund të vini bast kundër favoritit me shpresën se i huaji do të "kapë guximin" dhe do të fitojë të radhës.lojë. Nga rruga, sipas të njëjtës skemë, ju mund të bastni në pingpong. Strategjia është e njëjtë.

Një plus i madh i kësaj taktike është shkathtësia e saj. Ai zbatohet për çdo ndeshje tenisi në çdo kohë. Disavantazhet përfshijnë përfitimin e ulët.

strategjitë e basteve të tenisit live

Strategjia e basteve të tenisit: Total

Në lidhje me këtë sport, kjo taktikë nuk është shumë efektive. Na duket se basteshkruesit dolën posaçërisht me këtë lloj bastesh për të marrë para nga kapelet e ndershme. Le të shpjegojmë tani.

A do të kalojë totali apo jo varet tërësisht nga fakti nëse do të ketë një set të tretë. Por kjo tashmë është shumë e vështirë të parashikohet. Edhe nëse pritet një luftë serioze, mund të mos ketë tre sete. Duke vënë bast në një handikap, ne përcaktojmë me saktësi vijën e ndeshjes: fituesin, pushimet e mundshme etj. Në rastin e totalit, supozimi elementar funksionon. Dhe është si të hedhësh një monedhë. Dhe në çdo hedhje basteshkruesit fitojnë nga 3 deri në 5%. Ju mund të parashikoni totalet vetëm në ndeshjet me pesë sete. Por federata e tenisit i ka braktisur tashmë.

Në përgjithësi, ju këshillojmë të përdorni të gjitha strategjitë e basteve të tenisit të listuara në këtë artikull, përveç totalit. Por nëse jeni shumë me fat, atëherë do t'ju përshtatet plotësisht.

strategji e basteve të tenisit live

Tarma e dyfishtë

Kohët e fundit, popullariteti i saj është rritur ndjeshëm. Dhe nuk është çudi, sepse kjo është një strategji bastesh tenisi fitimprurëse. Ju pyesni: "Si është e mundur kjo?" Gjithçka është e thjeshtë. Paratë vendosen në dy rezultate të mundshme njëherësh. NëNë këtë rast, kalimi i të paktën një bast do të sigurojë një humbje zero dhe nëse të dyja kalojnë, atëherë do të ketë një fitim.

Nëse shanset e kundërshtarëve janë pothuajse të njëjta, atëherë basteshkruesit japin shanse të barabarta për fitoren e tyre. Për më tepër, lejohet të vihet bast në një handikap zero në lojëra me shanse të ngjashme. Që ky bast të fitojë, tenisti duhet ta fitojë ndeshjen me një avantazh prej një loje. Nëse kundërshtarët kanë të njëjtin numër lojërash të fituara, atëherë do të ketë një rimbursim. Kjo do të thotë, duke bërë një bast të ngjashëm me një tenist, ju mund të fitoni edhe nëse në përgjithësi ai humbi ndeshjen, por fitoi më shumë lojëra. E rëndësishme: përpara se të bëni baste të tilla, duhet të studioni tërësisht vetë lojtarët e tenisit.

Nëse shanset për lojtarin tuaj të zgjedhur nuk janë shumë të larta, mund të vini bast në një handikap negativ. Kjo do të thotë, ju mund të bastni para për faktin se tenisti juaj do të mundë kundërshtarin e tij me një diferencë të caktuar. Por baste të tilla janë të përshtatshme kur favoriti është një rend i madhësisë më i fortë se kundërshtari i tij. Në përgjithësi, përpara se të zgjidhni një ndeshje, nuk do të jetë e tepërt të bëni një analizë të përpiktë të statistikave.

Strategjia e basteve të pingpongut

Strategjitë e basteve të tenisit live

Vëmë re menjëherë se ka disa prej tyre, por do të flasim për më efektivin. Ky është një bast për pikat e pushimit dhe pushimet. Por, përpara se të vazhdojmë me shpjegimin, le të rendisim avantazhet e basteve live (tregtimi i tenisit).

1. Nuk ka kufizim kohor

Në hokej, basketboll, futboll dhe sporte të tjera të njohura, koha e ndeshjes është e kufizuar. Nuk ka një gjë të tillë në tenis. Nga kjo rrjedh se atleti humbës në rastin e një më të mirëqëndrueshmëria, ndryshimi i taktikave etj. mund të rifitojë avantazhin në çdo moment të ndeshjes. Kjo do të thotë, nuk është kurrë vonë për të rregulluar gjërat.

2. Sistemi specifik i vlerësimit

Disa strategji tenisi të drejtpërdrejta fokusohen në një sistem të caktuar pikësh. Në këtë sport, mund të duhen vetëm disa minuta nga marrja e epërsisë deri në një humbje dërrmuese. Për shembull, një tenist humbet setin e parë me rezultatin 6-1, dhe të dytin me një pushim 5-3. Ngatërresa momentale e liderit, duke festuar paraprakisht fitoren e tij, çon në rezultatin 5-5 në ndeshje dhe tashmë i huaji fiton setin e dytë. Rezultati në sete bëhet 1-1, që do të thotë se kundërshtarët tashmë kanë shanse të barabarta. Pas kësaj, krijuesi i basteve do të barazojë menjëherë shanset.

strategji totale e basteve të tenisit

3. Kapitali fillestar minimal

Strategjitë e basteve live të tenisit nuk kërkojnë një bankroll të madh. Le të përdorim shembullin e mësipërm. Kur lideri mposht të huajin (6-1; 5-3) dhe shërben, atëherë basti kundër tij shkon te basteshkruesit me koeficient 1.01 (me kusht që tenisistët të jenë afërsisht të barabartë në forcë). Nëse vini bast 5 dollarë kundër liderit, atëherë nëse kundërshtari juaj fiton, fitimet tuaja do të jenë 500 dollarë. Dhe këto para do të jenë në dispozicionin tuaj brenda pak minutash. Le të imagjinojmë se lideri ra në hutim nga një humbje e papritur dhe lejoi një të huaj të bënte një pushim shtesë në fillim të setit të 3-të. Ai mori shërbimin e tij dhe bëri disa break point në shërbimin e liderit. Për shembull, shanset për këtë të fundit u rritën në 36, dhe ju vini bast mbi të 500 dollarët e fituar më parë, pasi është teknikisht më i fortëkundërshtari, dhe nga marrëzia duhet të dalë tashmë. Dhe lideri mori mendjen, bëri një thyerje të kundërt, duke rrëmbyer fitoren. Çfarë përfundojmë duke parë? 5 dollarët e vënë bast në fillim të ndeshjes u kthyen në 17,000 dollarë. Dhe ky nuk është një rast i rrallë. Mund të vizitoni çdo bursë bastesh dhe të shihni vetë. Sidomos shpesh situata të tilla ndodhin në ligën e femrave.

strategji fituese e basteve tenisi

Strategjia e basteve të tenisit live: pikë pushimi dhe pushime

Kjo është një taktikë shumë efektive dhe e lehtë për t'u kuptuar. Për ta zbatuar atë, do të na duhet të bëjmë një listë të sportistëve që marrin mirë shërbimin e kundërshtarit, ose të atyre që, duke qenë të huaj në fillim të lojës, janë në gjendje të bëjnë një pushim. Këta tregues të lojtarëve të tenisit mund të ndryshojnë në varësi të sipërfaqes së fushës. Prandaj, duhet mbajtur një vlerësim i veçantë për secilën prej tyre.

Meqë ra fjala, drejtuesit e ligave WTA dhe ATP mund të mos jenë në pozicionet e para të listave të tilla. Thjesht, siç tregon praktika, atletët që janë të fortë në shërbim kanë një pritje mjaft të dobët. Dhe shumë shpesh janë të fortët në fushë që janë në pozicione më të larta. Si rregull, strategjitë e basteve të tenisit bazohen në segmentim dhe klasifikim, kështu që ne do të thellohemi në diskutimin e servirjes.

Për të përpiluar një listë të atletëve "të mirë në pritje", do të na ndihmojnë dy lloje vlerësimesh nga statistikat - numri i pushimeve / pikave të pushimit dhe i shërbimeve të marrjes. Ju gjithashtu keni nevojë për shanse fillimi që një tenist të fitojë. Por ka dy vërejtje të rëndësishme. Së pari, lista e pushimeve është e përshtatshme për të zëvendësuar listën e pikave të pushimit. Së dyti, nuk është e nevojshme të vlerësohet kombinimiaftësia për të marrë kundrejt fuqisë shërbyese. Mjafton të përqendroheni vetëm në pritje. Brenda një loje, vetëm 4 pikë dhe një shërbim mund të çojnë në dështim. Është më e rëndësishme të kapni avantazhin e disa pikëve në shërbimin e kundërshtarit. Nëse marrim parasysh zëvendësimin e aftësisë për të bërë një pushim me aftësinë për të bërë një pikë pushimi, atëherë kjo është mjaft e pranueshme. Në çdo rast, kur një atlet bën rregullisht pika pushimi, ka të ngjarë që herët a vonë ai të bëjë një pushim. Dhe vetëm pamundësia për të kontrolluar shërbimin e tij e pengon një tenist të tillë të bëhet një yll i vërtetë.

Dhe tani le të japim një shembull të mirë të një strategjie. Si fillim, ne renditim atletët më aktivë (që marrin pjesë në shumë gara), duke u fokusuar në numrin mesatar të pikave të pushimit për lojë në dy vitet e fundit. Gjatë përpilimit, ne përjashtojmë menjëherë tenistët e rinj, pasi arsenali i tyre teknik është në proces të krijimit. Ne gjithashtu nuk marrim parasysh ndeshjet me favoritë të dukshme (shanset më të vogla se 1.25) dhe nuk i konsiderojmë atletët nën vendin e 100-të në renditje. Më tej, ne zgjedhim shanset e fillimit në bastebërësin e zgjedhur dhe i shumëzojmë ato me numrin e pikave të pushimit për secilën lojë nga historia. Tani, nga numri mesatar i pikëve në vlerësimin përfundimtar, është e mundur të përcaktohet shkalla e përfitimit të një atleti për këtë strategji.

Pas përpilimit të listës, ne do të vlerësojmë vizualisht efektivitetin e një tenisti të caktuar. Në setin e parë të ndeshjes, presim pushimin e një të huaji (nga vlerësimi i përpiluar) dhe shohim sesi në live shfaqen shanset e shtuara për fitoren e favoritit. Mbetetthjesht vendosni një bast. Udhëheqësit tërhiqen mjaft shpesh, kështu që në planin afatgjatë do të keni një fitim.